V jednom z předchozích článků jsme ti radili, jak se sbalit na cyklovýlet. Při cestování na dvou kolech ale nemusíš vždycky šlapat do pedálů. Pokud jsi fanda rychlých krásek vonících po benzínu, budou následující řádky podle tvého gusta. V tomto článku se totiž podíváme na to, jak se ideálně zabalit pokud vyrážíš na dovolenou na motorce.
Tím, že volíš jako svůj cestovní nástroj motorku, se dáváš napospas přírodním živlům. Vzdáváš se jistot určitého komfortu a přesně na to je vhodné myslet i při balení a řešení následujících otázek.
Spaní pod širákem, ve stanu v kempu, či hotel? Cesta u nás, nebo poznávání krás zahraničí? Všechny tyhle a další otázky se musí vyřešit před samotným bližším plánováním cesty, záleží na tom výběr potřebné výbavy i dalších detailů.
Protože máš před sebou cestu na motorce, máš omezené možnosti přepravy zavazadel a tím pádem i výbavy. Před samotnou cestou je proto dobré vytvořit si seznam věcí, bez kterých se neobejdeš a vyřadit ty, které dokážeš hravě oželet.
Samo sebou se budeš jinak balit na víkend do kempu a jinak na 14 dní v zahraničí. Proto není od věci si vyjasnit odpověď na tuto otázku. V případě zahraničí se zamysli i nad místním klimatem, které ovlivní tvoje další rozhodnutí a nutné vybavení.
Nikdo z nás pracujících smrtelníků nemá bezedný účet. Proto si před cestou do a zahraničí udělej drobný průzkum svých úspor a toho, kolik tě co v cílové destinaci bude stát. Vyhneš se tak nemilým překvapení a případnému nucenému zkrácení dovolené.
Bez ohledu na cokoliv výše zmíněného je v prvé řadě zcela zásadní bezpečná a plně funkční motorka samotná!
V prvé řadě nech svoji motorku před cestou prohlédnout a seřídit servisem. To platí jak pro krátké cesty po Česku, tak pro cesty do zahraničí.
Oprava, či odtah z ciziny by mohl nemile narušit minimálně tvůj časový harmonogram, v horším případě ukončit tvoji cestu, či zruinovat bankovní účet.
Zkontroluj zda máš, všechno důležité s sebou! A taky, zda je všechno platné!
Všichni víme, že pro motorku je prioritní palivo. Bez potřebných dokladů ale bohužel také daleko nedojedeš.
Policistům kdekoliv na světě jen velmi těžko vysvětlíš, že zelená karta nebo technický průkaz ti opravdu leží doma na stole nebo že řidičák máš v druhé dokladovce.
Proto si tyhle potřebné dokumenty připrav dopředu, do jedné příruční tašky. Při cestě za hranice je ještě doplň o pas, cestovní pojištění a záložní valuty, aby každá případná kontrola proběhla hladce a tvoje cesta nebyla ničím narušena.
Stejně jako sebe, musíš na cestování připravit i svoji motorku, a proto by při balení neměly být opomenuty:
Sbal si ale jen to potřebné. Když víš, bez čeho se neobejdeš a co tvojí motorce sedí, nemusíš se tahat se vším. Díky tomu taky ušetříš prostor taky na ostatní výbavu.
Pokusíme se zde vypíchnout to nejpodstatnější, protože tenhle okruh by vystačil na samotný článek. Co ovlivňuje balení věci:
Dnešní funkční oblečení nabízí téměř vše potřebné v jednom, jako například odnímatelnou termovložku, plno otvorů pro větrání nebo nepromokavé membrány.
Nejideálnější položkou je tedy motorkářský nepromok. Jako nepromok každý správný motorkář jasně označí nepromokavou motorkářskou kombinézu. V tomto článku si můžeme ukázat, že náš výběr mohou rozšířit i další možnosti, kdy si zachováme potřebu voděodpudivosti a odolnosti i v náročnějších přírodních podmínkách.
Jednou z nich je například oblečení typu hardshell. A co, že to ten hardshell je?
Pod nepromok je ideální funkční první vrstva pro odvod potu v teplém počasí. Tyto produkty jsou již neodmyslitelné vybavení pro outdoorové aktivity nebo nebo výkonnostní sport.
Toto funkční prádlo by mělo být tvojí první vrstvou oblečení na těle. Může tě ochlazovat nebo naopak držet v teple a odvád. Většina těchto produktů bývá vyrobena z antibakteriálních a antialergických materiálů.
Základním pravidlem, aby toto prádlo plnilo svoji funkci na 100 % je, aby ti perfektně sedělo a obepínalo tělo, čímž se zajistí odvod potu a ventilace.
Pokud potřebuješ zchladit, je lepší se koukat po syntetických materiálem jako je polyester a pokud je potřeba trochu tepla, pak je dobré vybírat přírodní materiály, jako je vlna nebo merino.
Pokračovat budeme rukavicemi. Nejlépe si zabal dva páry. Kožené pro chladnější dny a textilní verzi pro čas, kdy bude počasí přát.
Dalším nezbytným kouskem jsou dobré boty, ať už nepromokavé nebo s možností nepromokavého návleku.
Nezapomínejte ani na důležité doplňky, mezi které patří přilba či sluneční brýle. Ale to snad ani netřeba vzpomínat.
Motorky byly vždycky o určité volnosti a svobodě. Občas se zkrátka nechceš svěřovat do náručí hotelů, ale chceš si cestu užít se vším, co přináší. Je tak víc než jisté, že s sebou budeš potřebovat:
Mobilní střechu nad hlavou v podobě stanu. Tu je ideální hledat v kategorii ultralight stany. Vynikají úspornějším provedení co se váhy i velikosti týče. Takový lehký stan si ale stále zachovává plnohodnotné vlastnosti, při hmotnosti balení od 1,6 po 3,5kg - záleží na tvaru a pro kolik osob si stan vybereš.
Pro cestování na motorce vhodná pěnová karimatka s izolační vrstvou nebo lehká nafukovací karimatka. Co se spacáku týče, možná je fous lepší syntetický spacák, který nabízí úsporu prostoru a širší možnost využití.
Další v pořadí je plynový vařič, na kterém si dokážeš připravit teplou plnohodnotnou stravu. Zabal si taky ešus, který je univerzálním pomocníkem, ať už na přípravu kávy, čaje, či jídla samotného. Samo sebou nesmíme při spaní na divoko zapomenout na hygienické vybavení.
Na dnešním trhu je široká škála zavazadel navržených přímo pro motocykly.
Ideální je zavazadla kombinovat například tvz. tankvakem na nádrž a uzamykatelnými kufry, či bednami. To ale samo sebou záleží taky tom, kolik toho musíš brát s sebou v závislosti na to kam a na jak dlouho se rozhodneš vyrazit.
Ikona mobilu V dnešní době pro většinu již neodmyslitelná součást výbavy. Protože si každý chce ze svých cest uchovat co nejvíce vzpomínek v digitální podobě nebo svoje zážitky sdílet skrze sociální sítě.
Je proto běžné, že s sebou povezeš:
Helma jako taková je naprostý základ, bez kterého se nemůžeš nikam vydat. Pokud je doplněná o handsfree je to ještě lepší. Pokud potřebuješ během cesty něco telefonicky řešit, nemusíš zbytečně zastavovat u krajnice a riskovat, že tě někdo přehlédne a srazí při hledání telefonu. Vše si tak v klidu vyřešíš.
Měly by být nedílnou součástí každého jezdce, avšak bohužel je pořád mnoho motorkářů, kteří právě tohle považují za zbytečné. Za nás rozhodně doporučujeme:
Tohle vybavení opravdu neignoruj!
Pokud se dáš do řeči se zkušenými jezdci, jistě ti potvrdí, že při kontaktu s vozovkou tyto prvky mnohdy ochrání nejen zdraví, ale i samotný život.
Často se bohužel stává, že motorkář není na silnici až tak dobře vidět a jiný řidič ho snadno přehlédne. Právě pro minimalizování těchto nebezpečných případů je vhodné pořídit si reflexní vestu nebo minimálně reflexní prvky.
Ačkoliv se to může zdát jako banalita, na léky se zapomíná poměrně často. Pokud jsi pravidelným uživatelem léků nebo případně alergik, zásobuj se potřebnými léky dopředu. Dále je běžnou výbavu lékárničky vhodné doplnit třeba o černé uhlí a kapky do očí, které jsou při jízdě s otevřenou helmou v podstatě nutností.
Zámek kotouče s alarmem při parkování v kempu, či na veřejnějším místě, kde se pohybuje větší množství lidí, minimalizuje možnost jeho zcizení.
Stane se ti nehoda a ty nevíš, kde se zrovna nacházíš? Z této šlamastyky ti může pomoci geolokátor, který pomoc zavede přímo na místo, na kterém se nacházíš.
Může se to sice zdát jako banalita, ale rozhodně není naškodu, pokud necestuješ o samotě, si k parťákovi schovat druhé klíče od motorky. Může se stát, že při spaní nadivoko někam zapadnou, či se jinak ztratí a díky tomuto řešení tvoje dovolená nekončí.
Zdroj fotografií: HUSKY, Ondřej Vlk
Na našem blogu se ještě dozvíš:
Více fotografií: