Turistické hole vás podrží při túře v horách, pomohou zdolat kopce s těžším batohem nebo podpoří stabilitu prarodičů při procházkách. Hole využijete v létě i na zimní sporty. A když je třeba, podepřete jimi i plachtu přístřešku. Přečtěte si, jak spolehlivé trekingové hole vyberete a proč je mít u sebe na každém kroku.
Ať už vyrážíte na jednodenní výlet, procházku nebo vícedenní putování, chůze se stává s trekovými holemi pohodlnější a bezpečnější.
Navíc jsou hole skvělým pomocníkem pro seniory. Dodávají jim jistotu, oporu při chůzi a pomáhají udržovat rytmus. Senioři s nimi také nenamáhají tolik kolena a kyčle.
Přečtěte si, proč je pravidelná chůze nejzdravějším pohybem a proč ji zařadit do života. >>
Na trhu najdete hole tří druhů:
Teleskopické hole nastavíte do různé výšky a klidně je upravíte během túry a aktuální potřeby. Skládací hole mívají teleskopický segment jen jeden. Proto jejich délku nastavíte jen částečně. Hole s pevnou délkou je třeba koupit s přesnou délkou. Jejich výhodou je nižší váha, ale nepůjčíte si je třeba napříč rodinou.
Abyste správně vybrali hole s pevnou délkou nebo správně nastavili ty teleskopické, spočítejte si:
Při výběru zohledněte svou kondici. Rekreační chodec zvolí kratší variantu. Například při výšce 173 cm vyjde délka hole 117,6 cm, proto sáhne po variantě se 115 centimetry místo 120. Naopak ostřílený běžec a kondiční chodec zvolí 120centimetrové hole.
Že máte správnou velikost hole poznáte tak, že vaše předloktí a paže svírá +/- 90 °.
S délkou hole jde ruku v ruce i její pružnost. Pružnost získá díky materiálu a speciálnímu systému odpružení.
Horská holka Magda Šefflová ví, jak začít sportovat na horách. Inspirujte se v jejím článku. >>
Teleskopické hole se dále dělí na:
Systémy zámků spojují navzájem segmenty holí. Jakmile si nastavíte správnou délku a uzamknete ji, systémy s ní nehnou ani v nejnáročnějších podmínkách.
je nejlevnější a velmi spolehlivý. Výšku hole s ním nastavíte obtížněji a s rukavicemi si poradíte jen velmi těžko. Je perfektní, když chcete využívat hole ve více lidech, nebo když pořizujete turistické hole pro pubeřáka, který vám ještě povyroste.
je nejpohodlnějším řešením, se kterým si délku hole nastavíte raz dva. Když jdete do kopce a potřebujete hole zmenšit, nebo naopak z kopce zvětšit, jen otevřete páčku a holi nastavíte. Jednoduchým zaklapnutím výšku zajistíte. Hodí se na turistiku i zimní sporty. Rádi je využívají i profesionálové.
Zamknete je utažením lanka pod rukojetí nebo sešroubováním segmentů. Jde o ideální systémy pro rychlé rozbalení a sbalení holí, které jsou vhodné při závodech.
je nejrychlejším způsobem, jak změníte délku holí. Při dlouhodobém používání se ale u tohoto zámku mohou projevit známky opotřebení a nastavení nemusí vydržet v náročných podmínkách. Záleží tedy, jak kvalitní hole pořídíte.
Proto se klidně setkáte na jedné holi se šroubováním ve spodním segmentu a v horním spoji s páčkou.
Trekingové hole, stejně jako další konstrukce turistického vybavení, se vyrábějí z lehkých a pevných materiálů.
Hole po celou dobu používání vystavujete velké zátěži. Konstrukce musí být pevná a přitom pružná. Rozdíl poznáte, až když otestujete tři–čtyři typy. Nejlepší kombinaci vlastností získáte s nákupem holí karbonových nebo těch ze slitiny karbonu a hliníku.
Vyzkoušejte si rukojeť hole. Musí být pohodlná a z příjemného materiálu. Dobře tvarovaná rukojeť ruší vibrace a neklouže vám v ní ruka. U plastových rukojetí hledejte perforace, které umožní větrání. Povrch z korku a pěny je příjemný na dotek a částečně absorbuje pot. Nesmí ale prokluzovat.
Ověřte si také pevnost a pohodlnost poutka u rukojeti. S holemi se projděte a sledujte, jestli vás někde poutko neřeže a jestli ho jednoduše zvětšíte, kdybyste ho chtěli navléci na rukavice. Otestujte i jeho měkkost a jestli vám při správném nastavení nesklouzne z ruky.
Hmotnost holí se pohybuje od 240 do 650 gramů. Ty nejlehčí byste při chůzi neměli vůbec vnímat. Což je nejžádanější efekt pro dlouhé výpravy.
Koncový hrot z kovu slouží k lepšímu odpichu od povrchu. Nejtvrdší a nejkvalitnější materiály hrotu hledejte u značkových holí, jako jsou například HUSKY, Rockland, Leki nebo Warp.
Ve výbavě holí hledejte i gumovou koncovku, která se nasadí na ocelový hrot, pokud vyrážíte na procházku po tvrdém povrchu, jako je asfalt nebo udusaná půda. Její výhodou je další tlumení nárazů a tichá chůze bez klepání kovu o cestu. Také se ptejte po plastových talířcích na spodní konec holí pro chůzi ve sněhu nebo v blátě. Zimní je vždy větší a perforovaná a obě brání tomu, aby se hole nebořila hluboko do země nebo mezi kameny.
Oba druhy holí se používají ke sportovnější chůzi. Trekové hole využijete v hornatém a členitém terénu. Mají delší nastavitelné poutko a propracovanou lehkou konstrukci. Hole pro Nordic Walking je vhodná do mírného terénu a mnohdy nebývá ani výškově nastavitelná. Liší se také tvarem poutka, které je robustnější, vykrojené do tvaru ruky a někdy obsahuje i odnímatelnou sportovní rukavičku.
Na našem blogu se ještě dozvíte:
Zdroj fotografií: Unsplash, Flaticon, HUSKY