Perte šetrně a ekologicky nejen sportovní oblečení | HUSKY EU

Perte šetrně a ekologicky nejen sportovní oblečení

Perte šetrně a ekologicky nejen sportovní oblečení

Praní s poloprázdným bubnem, běžnými pracími prostředky a vyšší teplotou není ekologické, šetrné k přírodě ani k pokožce. Navíc vás stojí více peněz a ničí oblečení. Přečtěte si článek, kde se dozvíte, jak na praní ušetříte, ochráníte přírodu i své zdraví před toxiny a prodloužíte životnost nejen svému sportovnímu oblečení.

Proč prát šetrně a ekologicky

Do praček házíme denně chemikálie, které nejsou biologicky odbouratelné. Ropné deriváty, optické rozjasňovače, umělé parfémy a změkčovače. Tyhle látky čističky vod nerozloží a neodbourávají biologickou cestou na částice, které se běžně vyskytují v přírodě. Proto se zde částečně kumulují a negativně ovlivňují vodní organismy, rostliny a živočichy včetně nás samotných.

Těchto látek dokonale nezbavíme ani vyprané prádlo. Máchání na tyhle toxiny totiž nestačí. Takže je z oblečení přijímáme 24 hodin denně kůží. A nikdo z expertů a vědců zatím neprozkoumal, jaké následky má dlouhodobé hromadění toxinů z pracích prostředků na naše těla. Co víme už dnes, je, že nesvědčí alergikům a astmatikům a jejich problémy prohlubují.

Proto je ekologické praní nejen šetrnější, ale i zdravější variantou pro celou planetu. Pokud perete běžně znečištěné prádlo do 40 °C, šetříte energii i za ohřev vody.

6 benefitů, které získáte při ekologickém praní

  • Nekontaminujete planetu a veškerý život toxickými látkami.
  • Ochráníte zdraví sebe a své rodiny.
  • Když neperete jen pár kousků oblečení, ušetříte za zbytečné cykly praní.
  • Omezíte spotřebu elektrické energie při ohřevu vody.
  • S ekologickými prostředky dosáhnete jemné vůně a dostatečné měkkosti i bez aviváže.
  • Díky pravidelnému čištění pračky a použití octu místo aviváže předejdete nákladným opravám.

Vyrobte si domácí prací prostředky

  • S ekologickým praním ušetříte i peníze, které byste vyhodili za pytle plné komerčního prášku. Vyrobíte si ho jednoduše doma z kostky mýdla a sody na praní. A kůže a zdraví vašich nejbližších zůstanou nedotčené.

Recept na prací prášek na barevné i bílé prádlo

Na domácí eko prášek si připravte :

  • 1 kilogram sody na praní (uhličitanu sodného),
  • 150 gramů mýdla na praní
  • a uzavíratelnou nádobu o minimálním objemu 3 litry.

Nejprve nastrouhejte najemno prací mýdlo. V nádobě ho smíchejte s prací sodou a máte hotovo. Na každý cyklus použijte 2 lžíce prostředku, tedy 30 gramů.

Recept na prací gel z mýdla

Na domácí eko prací gel si připravte:

  • 1 kostku mýdla na praní,
  • 300 gramů práškové sody na praní
  • 10 litrů vody,
  • velký hrnec na ohřev,
  • nádoby na gel, ze kterých se vám bude dobře dávkovat,
  • a esenciální olej podle vaší preference (není nutný).

Mýdlo nastrouhejte a opatrně rozmíchejte v litru vařící vody až do úplného rozpuštění. Přisypejte sodu a vše důkladně promíchejte. Až bude ze směsi jednolitá hmota, přilévejte za stálého míchání zbytek vody. Nejlépe vařící. Roztok nechte pomalu vychladnout a pokud chcete mít gel voňavý, přidejte do studené směsi esenciální olej. Oblíbený je třeba levandulový, červený pomeranč, citron nebo máta. Gel nalijte do připravených nádob a nechte alespoň den odstát. Na jedno praní pak používejte 250 mililitrů směsi.

Domácí prostředek si poradí i s bílým nebo silně zněčištěným prádlem

Abyste měli prádlo perfektně bílé, přidejte do domácího prášku 500 gramů přírodního bělidla (perkarbonátu sodného), které je biologicky rozložitelné, a 2 lžíce aktivátoru (TAED), díky kterému se dostaví efekt bělení i při praní pod 60 °C. Pokud budete vyvářet, obejdete se bez něj.

Silněji znečištěné prádlo od kakaa, trávy nebo třeba od krve nejprve odmočte. Stačí vám kýbl s teplou vodou a pár hoblin olivového (vegan) nebo žlučového mýdla.

Místo aviváže doporučujeme použít bílý ocet. Je levný, díky klasickému máchání nezanechává typický octový odér a čistí vám pračku při každém praní. Což se hodí v oblastech, kde je velmi tvrdá voda. Navíc zanechá prádlo přirozeně měkké a voňavé po pracím prostředku.

Pokud místo peněz raději šetříte čas, porozhlédněte se po ekologických pracích prostředcích v obchodech. Jsou vyrobeny z mýdla a přírodních surovin a firmy u nich garantují 100% biodegradabilitu. Neobsahují tedy ani syntetické vůně, umělá barviva či konzervanty.

S chytrým praním šetříte peněženku i planetu

Abyste docílili maximální udržitelnosti a šetřili i materiály, sepsali jsme 12 základních doporučení. Držte se jich při každém praní a poznáte to přinejmenším na vaší peněžence. Neprodraží se vám energie a pro nové oblečení zajdete jen párkrát do roka.

  1. Nakrmte pračku do ¾. Napěchovaný buben ani dvoje trenky se prát nevyplatí. V prvním případě se vše dobře nevypere a v druhém nevznikne potřebný třecí efekt pro odstranění nečistot. Navíc na jejich vyprání spotřebujete klidně i 50 litrů vody. 
  2. Perte na teplotu 30–40 °C. Čím teplejší cyklus nastavíte, tím více energie vám sežere. Propocené oblečení stačí prát na třicet. U dětských plen či dámských hygienických pomůcek se ale vyšších teplot nebojte. Bakterie, kvasinky a jiné choroboplodné zárodky totiž umírají od šedesáti stupňů Celsia výše.
  3. Zatočte se skvrnami hned. Čas skvrnám přidává na síle. Zasychají a dostávají se hluboko do vlákna. Odolné skvrny proto namočte do vody s pracím mýdlem. Fleky od červeného osolte a zelené následky od trávy přeperte v ruce s octem. 
  4. Sušte hlavně na sluníčku. Sušička vám sice ušetří místo v bytě i čas, ale nad jejím provozem zapláče vaše peněženka. Roční provoz sušičky ve čtyřčlenné rodině s energeticky nenáročným strojem stojí 3 000 Kč, levnější stroje vás pak vyjdou i na 6 500 Kč za rok. Sluníčko a čerstvý vzduch tyhle náklady odbourá.
  5. Perte jen, když je to nutné. Červená řepa na tričku nebo skvrna od trávy nepočká. Ale v zimě, kdy se tolik nepotíme, vezměte klidně tričko vícekrát na sebe a doma ho jen nechte vymrznout na balkoně, aby se vyvětralo. A až se nahromadí podobné prádlo, vyperte ho.
  6. Slaďte šatník. Podobné barvy se lépe perou. Když sjednotíte svůj styl, vyhnete se poloprázdné pračce i nežádoucímu obarvení prádla.
  7. Kupujte materiály, které nevyžadují časté praní. V civilu jde třeba o džínovinu a bavlnu. Na treku oceníte hlavně merino vlnu. Tu klidně noste týden na horách a o zápach ani nazavadíte.
  8. Zbavte se aviváže. Aviváž paradoxně více namáhá vlákno tkaniny a obaluje ho zjemňujícími látkami a parfémy, které prohlubují ekzémy a dokonce i astma. Navíc jsou toxické pro přírodu i člověka. K provonění prádla si vystačíte se základním přípravkem na praní a bílým octem místo aviváže, který vám prádlo ještě více změkčí. Pokud nechcete používat ani ocet, sušte prádlo venku, čerstvý vzduch se o vůni postará.
  9. Nakupujte bez obalu. Prostředky v bezobalových obchodech bývají levnější. A když s nimi nekupujete zbytečný plast nebo papír, chráníte planetu.
  10. Využijte k praní noční proud. Když nebydlíte v paneláku s papírovými stěnami, perte levněji za noční proud. Nastavte si odložený start a když vstanete, jen prádlo pověsíte.
  11. Nechte si oblečení z čistírny dovézt, nebo si pro něj dojděte po svých. Když za prádlem vyrazí více zákazníků, vyprodukují větší uhlíkovou stopu za cestu tam a zpět než jedno vozidlo prádelny.
  12. Žehlete jen, když je to nezbytné. Když perete, nechte prádlo vyždímat maximálně na 1000 otáček, nebude tolik zmačkané a prodloužíte mu životnost. Po vyprání ho protřepejte a pověste na ramínko, kde uschne a vyrovná se. Když ani to nepomůže, dejte uschlé prádlo na ramínku do koupelny, když se sprchujete. Pára vám pomůže s vyrovnáním posledních nerovností.

 Přečtěte si také, jak bezpečně vyperete péřovou bundu. >>

Neignorujte piktogramy od výrobců

Lístečky na oblečení hned nestříhejte. Informace na nich se hodí pro nastavení ideální teploty praní a identifikaci materiálů, které k sobě bezpečně napárujete. Jiné teploty a prací cykly jsou vhodné pro přírodní materiály a jiné pro umělé.

Jemné: podprsenky, kalhotky, trenýrky či stahovací prádlo

Jemné prádlo (například podprsenky) perte v rukou. Když na ruční praní není čas, dejte prádlo na nejjemnější režim do pračky. Neměl by přesáhnout 30 °C a 800 otáček při ždímání. Sušičce se vyhýbejte, ničí totiž pružnost prádla.

Podobně se starejte o svá pyžama, noční košile i župany. Jen dodržujte doporučení výrobců na štítcích a nezapomeňte prádlo vytřídit podle barvy. Župany z mikrovlákna neperte na více než 30 °C, ani je nesušte, poškodili byste tím vlákna látky.

Sportovní oblečení: funkční materiály a merino

  • Praní funkčního oblečení z přírodních materiálů nepřehánějte. Po sportu je nechte vyvětrat na čerstvém vzduchu a zápach během pár hodin zmizí. Jednou za čas pak merino přemáchněte. Že termoprádlo patří do pračky poznáte díky jeho zápachu i po vyvětrání. Na oblečení z merino vlny nepoužívejte aviváž a volte vždy prací gel na merino prádlo. A perte ho na méně stupňů podle cedulky, jinak by se vám vlna srazila. Oblečení pak nechte usušit volně na vzduchu.

Co je to merino a proč se vyplatí nosit, hledejte v samostatném článku na blogu. >>

Umělé materiály vyžadují častější praní. Po vydatné fyzické námaze je nechte uschnout, dejte je vyvětrat na čerstvý vzduch a poté se rozhodněte, jestli je nutné je prát. Ve většině případů s nimi ale skutečně můžete jít rovnou do pračky. Nezapomeňte, že byste ji měli dostatečně naplnit a použít jen vhodné prací prostředky.

9 tipů, jak bezpečně vyperete funkční prádlo

  1. Čtěte pozorně cedulky včetně teploty praní a vhodných pracích prostředků.
  2. Rozlišujte mezi pracími prostředky na umělé funkční materiály, merino a materiály s membránou.
  3. Zapněte zipy a otočte prádlo naruby. Na líci vám déle vydrží reflexní prvky a neodřou se ani zipy.
  4. Vyprázdněte kapsy, ať neobíráte každý kousek oblečení od žmolků zapomenutého papírového kapesníku.
  5. Zabahněné prádlo nejprve přeperte v ruce. Stačí teplá voda a prostředek na funkční prádlo. Po hodině v kyblíku prádlo ručně přeperte a teprve pak hoďte do pračky.
  6. Vyberte prací program pro sportovní oblečení. Pokud ho na pračce nemáte, zvolte ten na jemné prádlo, do 40 °C a s maximem 800 otáček.
  7. Zaplňte pračku maximálně do ¾. Díky tomu se prádlo lépe vymáchá.
  8. Míchejte barvy s výjimkou bílé. Z umělých materiálů na sport se barva nepřenáší. Jen bílé funkční prádlo byste s černým nejspíš zaprali. Proto rozdělte prádlo na bílé a ostatní, které můžete prát společně.
  9. Používejte prací gely na sport. Pevná mýdla zanášejí otvory membrán a v materiálech se drží. Nespokojte se s přípravky ze supermarketů a raději vsaďte na specializované sportovní obchody.

Sportovní oblečení nikdy:

  • nesušte na sluníčku, mohlo by vyšisovat barvy,
  • nesušte v sušičce, zničí se nebo srazí,
  • nepoužívejte dřevěné kolíčky, které by mohly barvit,
  • a prádlo nikdy nežehlete

Nechte jej obyčejně pověšené na sušáku nebo kulatém ramínku. Díky tomu se vám nevytahá ani nepomačká.

Pokud se bojíte vyprat spací pytel, už nemusíte. V samostatném článku vám poradíme, jak na to. >>

 

Na našem blogu se ještě dozvíte:

Jak se starat o boty

Gore-Tex, nebo kůže? Velký rozbor materiálů

Termosky a vše, co o nich ještě nevíte

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Flaticon, HUSKY

 

 

 

 

 

We care about your privacy

HUSKY CZ, s.r.o. they need your consent to the use of cookies so that they can better customize the website for you and make it easier to use. By clicking the "I agree" button, you agree to save cookies in your browser, thanks to which you can use the website's potential to the fullest. Details can be found on the page "Information about cookies".

Login
to the HUSKY club