Jak vybrat stan | HUSKY EU

Kopuli nebo Áčko? Pro šest nebo pro tři? Dural nebo sklolaminát? Nabídka stanů nabízí v současné době nepřeberné množství variant. Jak ale vlastně vybrat ten nejvhodnější model, abyste ho poté co nejlépe využili? S touto otázkou se už potýkal nejeden začínající kempingový nadšenec. Protože výběr není vždy jednoduchý a jednoznačný, pokusíme se ti s některými odpověďmi poradit v následujícím článku.

K čemu přihlížet při výběru stanu

Jak často stan využiješ a co od něj očekáváš

Jedním z prvotních aspektů, které si musíš ujasnit je, jestli budeš jezdit pod stan jednou do roka nebo plánuješ nespočet stanových dobrodružství.

Následně je dobré si promyslet, co bude nejčastějším cílem tvých cest a zda je budeš prožívat singl nebo se o ně s někým podělíš. Od toho by se měla odvíjet kvalita i velikost stanu.

20220611_181204(1)

Chceš zúročit svoji investici a nový stan maximálně využít, ujasni si svá očekávání.

Podmínky, za kterých budeš stanovat a lokalita, kde budeš stanovat

Podmínky, pro které stan vybíráš, jsou další věc, nad kterou je potřeba se zamyslet.

 • Plánuješ jet na víkend do kempu, kdy počasí bude stálé a podmínky pro stanování nad míru příznivé? 
 • Chceš podniknout několikadenní vysokohorskou turistiku, během níž se počasí může změnit několikrát během dne a podmínky pro stanování nemusí být až tak ideální.

 • TIP:  Pokud stan vybíráš pro konkrétní cestu, určitě neuškodí sledovat vybranou destinaci několik dní dopředu a zjistit jaké počasí tam těch několik dní panovalo a jaký je výhled na další dny. Můžeš se tak vyhnout mnohým problémům, které ti počasí může připravit.

Pro kolik osob by měl být stan určen a kolik bagáže by měl pojmout

Víš, že na dovolenou chceš jezdit single, ve dvou s partnerem nebo není vyloučen i občasný výlet celé tvé party nebo rodiny? Před nákupem určitě není na škodu se zamyslet taky nad tímto tématem.

Cenová hladina tvé investice

 • Před nákupem stanu je dobré si určit budget tvé investice a rozmyslet se, jestli pořídit:

 • 1. Dostupnější stan nižší/střední třídy,  který je ale zcela v pohodě pro běžné užívání. U nás takový seženeš třeba v kategorii Outdoor nebo Outdoor Classic.
 • 2. Nebo raději našetřit na koupi dražšího modelu, ve kterém s jistotou ustojíš třeba i náročnější podmínky. V takovém případě mrkni do kategorie Extreme a Extreme Lite.

Velikost a váha

Ber zřetel na to, že na každou aktivitu se nehodí stejný typ stanu.

 1. Cyklistické výlety

  Na cyklo výletě oceníš kompaktnost a nižší váhu. Tyhle vlastnosti nalezneš v kategorii Ultralight.

 2. Do hor

  U vysokohorské túry v náročných podmínkách budeš vyžadovat nižší váhu balení stanu, kompaktnost a kvalitu, kterou poskytují stany z kategorie Extreme.

 3. Na rodinné výlety

  Při rodinné cestě pro tebe bude plusem komfort a prostor na úkor vyšší hmotnosti. Mrkni do kategorie Rodinné.

Zohledni počet osob, místností a celkový prostor

Před koupí je dobré popřemýšlet, s kým budeš toto přenosné obydlí nejčastěji sdílet.

Doporučujeme vybírat stan pro určený počet osob + 1. Každý jsme jinak stavěný a tato imaginární osoba navíc vám zajistí případný potřebný komfort.

 • Pro pár může místo navíc přijít vhod při případném založení rodiny, kdy se přírůstek snadno zabydlí a nemusí se proto hned vybírat nový stan.

Dalším důležitým parametrem je počet místností, či velikostí hlavní ložnice. Zkus se zamyslet nad tím, zda budeš častěji provozovat kratší kempování blízko civilizace či plánuješ několikadenní přechod horského masivu. V druhém případě si totiž s sebou poneseš plnou krosnu, kterou je třeba někam uložit a která sama o sobě zabere dost prostoru, s čímž je třeba dopředu počítat.

 • TIP: Zvaž možnost pořízení stanu s předsíňkou, která je již vybavena nepromokavou podlážkou. Krosnu pak můžeš nechat „za dveřmi“ a přitom nepřicházíš o obytný prostor.

Materiály a technologie stanů

V následujících řádcích se zaměříme na materiály a technologie, jejich rozdělení, vlastnosti a použití, podle kterých si dokážeš vybrat stan přesně podle svých potřeb.

DSC07832(1)

Zorientuj se v základních materiálech, díky kterým dokážeš vybrat stan podle svých potřeb

 1. Polyethylen

   je jedním z dosluhujících a velmi zastaralých materiálů u stanů obecně. Dnes se s ním setkáš v drtivé většině pouze u nejlevnějších základních anebo u velkých party, či zahradních rodinných stanů a přístřešků.

 2. Nylon

  se používá prioritně na výrobu podlážek a to z důvodu, že je lehčí, pevnější a odolnější proti oděru než polyester. Určitě jej ale nalezneš i ve složení tropik stanů, jen ne tak často,  jako je tomu v případě polyesteru. Nevýhodou nylonu je to, že rychleji degraduje UV zářením a značně se protahuje při zvlhnutí a změnách teplot. Dá se kombinovat i s PU zátěr

 3. Polyester

  se nejčastěji využívá na tropiko stanu čili jeho svrchní část. Polyesteru oproti nylonu až tak neublíží sluneční záření a polyester se méně protahuje působením vody a při změnách okolní teploty. Dá se kombinovat i s PU zátěrem.

 4. PU zátěr

  Při výrobě stanu se používá buď polyuretanový nebo silikonový zátěr. Ten dodává materiálům stanu potřebnou vodoodpudivost.

 5. Ripstop

  Při výrobě této látky se používají různě silná vlákna a rozdílná hustota tkaní nebo speciální technika křížení vláken, kdy hlavním cílem této technologie je snížení hmotnosti materiálů při současně zlepšené odolnosti struktury látky. Případně vzniklá trhlina by se v látce tedy neměla dále rozšiřovat.

Co je vodní sloupec a jak vysoký bude na mé cesty třeba

 • Důležitý údaj, kterým se označuje nepromokavost materiálu stanu a nalezneme ho u podlážky i tropika, neboli vrchní části dvouplášťového stanu, která má za úkol zabránit pronikání srážek.

V našich podmínkách si na víkendový trip bohatě vystačíte s vodním sloupcem od 3 000 mm. 

Na hory, či vícedenní trip, kde pro tebe bude stan jediná možná střecha nad hlavou, vybírej stan s vodním sloupcem začínajícím na minimálně 5 000 mm.

Důležitým údajem je vodní sloupec u podlážky. Zde by údaj o vodním sloupci neměl klesnout pod 5 000 mm. Proč? Tropiko déšť zatěžuje rovnoměrně a relativně malým tlakem, jelikož po něm déšť ihned steče, ale na podlážku tlačíme nepravidelně a vahou celého těla, takže je v kontaktu s mokrou zemí v podstatě neustále.

Mírným paradoxem je, že čím vyšší vodní sloupec stan má, tím horší je jeho prodyšnost a dochází k vyšší kondenzaci vlhkosti na jeho vnitřní konstrukci. Zvaž tedy dobře tuto vlastnost stanu a zamysli se, jestli opravdu potřebuješ vysoký vodní sloupec nebo se radši poohlédneš po stanu, v jehož konstrukci je integrováno okénko pro větrání.

 • TIP: Stan nech po každém použití pořádně proschnout. Zvýšíš tak jeho životnost a funkčnost.

Nosné konstrukce stanu a jejich materiály

V této podkapitole se podrobněji zaměříme na materiály a možnosti konstrukcí stanu. Zvládneš si pak snadno vybrat stan, který bude nejideálnější pro typ tvé cesty, ať už se chystáš do hor nebo jen s rodinou do kempu.

Materiály prutů

Dělí se na vnitřní a vnější, kdy rozdílem je uchycení nosných prutů stanu.

 • Vnější konstrukce pruty umístěné vně stanu a tento typ stanu snadno postavíte i za nepříznivého počasí, protože ložnice je prakticky vepnutá uvnitř stanu. 
 • Vnitřní konstrukcepruty přichycené přímo k ložnici stanu a to za pomocí plastových klipsů či ok.

Dural

Velmi lehký materiál s vysokou životností je nejvyužívanější pro konstrukci u dražších turistických/expedičních stanů, u kterých se můžete setkat s dovětkem Lite či Ultralight. Tyče bývají lesklé povětšinou stříbrné nebo červené. Mají spojky uvnitř tyčí, proto je sestavená tyč po celé délce hladká. Díky tomu se snadno protahuje tunýlky, které jsou pro tyče určené.

Laminát

Obvykle černé tyče, které mají kovové spojky zvenčí. Nejlevnější, a proto nejrozšířenější materiál na úkor životnosti a vyšší váhy, kdy mu nesedí časté stavění a bourání stanu, protože se pak ulamuje o hranu kovových spojek.

Weight: 5.3 kg
Laminate poles
Weight: 5.7 kg
Laminate poles
Weight: 3.2 kg
Laminate poles

Durawrap

Tento typ konstrukce je také laminát, ale kvalitnější. Kvalitu přidává nalisovaná polyuretanová folie, která pruty zpevňuje a v případě jejich zlomení nedochází k poškození stanu. Spojka je stejně jako u laminátových prutů umístěna zvenku tyčí. Tento materiál u nás používáme například pro stany v oblíbené kategorii Outdoor.

Weight: 5.3 kg
Durawrap poles
Weight: 4.9 kg
Durawrap poles, waterproof bag

Ocel

Materiál používaný u těch největších rodinných, zahradních, či párty stanů. Na rozdíl od většiny ostatních druhů tyčí se při stavbě neohýbá, ale svůj tvar má již dán z výroby. Tyče mají  průměr většinou 2-3 cm. Tyče z tohoto materiálu jsou jednoznačně nejtěžší, což je daň za prakticky nezničitelnost tyčí a jejich nejvyšší nosnost. Tvar tyčí, který si nesou z výroby, umožňuje vytvořit prakticky stan kvádrového tvaru, což stanu dodává požadovanou vnitřní prostornost pro rodinné oslavy, firemní meetingy apod.

Weight 11.4 kg
Dural poles
Weight: 15.9 kg
Durawrap poles

Karbon

Toto je jeden z nejlehčích materiálu, který si ale uchovává vysokou pevnost. Většinou jsou součástí nejdražších verzí jen několika výrobců expedičních stanů nebo jsou součástí jejich příplatkové, doplňkové nabídky. Za cenu těchto prutů většinou seženete samotný stan nižší kategorie.

Nafukovací konstrukce

V dnešní době rozšířené řešení pro rodinné stany, kdy stan je vybaven 1-2 tyčemi, které většinou slouží pro předsíňku, či vchod, ale základní nosná konstrukce je tvořena nafukovacími tunely, kdy pro sestavení vám poslouží pumpička. Zde je výhodou rychlost sestavení.

 • TIP: Čím více prutů obsahuje konstrukce stanu, tím je četnější jejich křížení. Tím se pak zvyšuje tuhost/pevnost stanu. Nevýhodou je, že s vyšším počtem prutů narůstá hmotnost stanu.

Materiály kolíků

DSC02776

Při výběru stanu nezapomínej přihlédnout i k dalším detailům jako je materiál kolíků.

Plast

V této době již zastaralý typ ukotvení, se kterým se prakticky nesetkáte, protože ačkoliv to byla nejlehčí možná varianta, jejich životnost byla prakticky tristní, kdy docházelo k ulamování, či přímo lámání kolíků při každém stavění stavu.

Hliník

Materiál, se kterým se setkáte u základnějších typů stanů, kde hliníkový kolík vhodně poslouží k pevnému uchycení stanu k podloží. Odolnost materiálu je ale nasnadě, protože při vyšším tlaku, který na kolík vyvinete při jeho zasouvání do podloží, často dochází k jeho ohnutí. Tento typ kolíků je ale znatelně lehčí než ocelový.

Ocel

Tento materiál má sice vyšší hmotnost, než je tomu u hliníkových kolíků, ale jeho hlavní výhodou je obrovská pevnost a tvarová stálost, kdy tento kolík je takřka nezničitelný.

Dural

Asi nejlepší volba, kdy se tyto kolíky řadí mezi nejpevnější a zároveň ne příliš těžké.

 • TIP:  Vybírej kolíky se čtvercovým či trojúhelníkovým průřezem. Kulaté profily se totiž snadněji ohnou.

Stany podle tvaru

Tvar stanu není jen o vzhledu, ale také o velikosti, uživatelském komfortu a složitosti manipulace při stavbě. Pojďme se proto podívat na několik základních tvarů, které najdeš v nabídce téměř každého výrobce

BIRD 3 (8 z 31)

Různé tvary stanů znamenají různý komfort, vnitřní prostor a snadnost manipulace.

Kopule/Iglů

 • Jednoznačně nejrozšířenější a na stavbu nejjednodušší typ stanu, kdy hlavní část nosné konstrukce u základních modelů činí 2 křížící se pruty. Větší, či pokročilejší stany poté přidávají do konstrukce další pruty pro lepší stabilitu.

 • Výhodou je kotvení o pár bodech, kdy stačí kotvit kolíky do země, a to v podstatě jen proto, aby ti stan neuletěl.
 • Drobnou nevýhodou je nižší světlá výška a při výběru ti doporučujeme zvolit stan, aby se v něm neměla problém posadit nejvyšší osoba z tvého týmu.

 

Áčko

 • Tato konstrukce, o které si leckdo myslí, že je již dávno „za zenitem“, zažívá v poslední době velký boom díky zvyšující se oblibě malých přístřešků, tzv. tarpů.

Těmto malým přístřeškům k sestavení mnohdy poslouží jen trekingové hole. Jde o velmi nenáročné, skladné a lehké řešení, které se ale nehodí do náročných podmínek.

V současnosti se klasické „Áčko“ dočkalo mnoha modernizovaných verzí, kdy je hlavní nosný prut v půli rozdvojen a toto rozdvojení slouží jako nosná konstrukce vchodu do předsíňky.

 

Weight: 1.6 kg
Dural poles

Tunel

 • Tyto stany disponují větším množstvím užitného prostoru a komfortem. Jsou většinou závislé na 2 až 3 prutech, které určují poloměr tunelové konstrukce.

Tunelový stan musí být řádně ukotven. Při stavbě musíte brát v potaz sílu a směr větru, jelikož tunelová konstrukce ztrácí se zvyšující se silou bočních nárazů větru na stabilitě.

 

Weight: 10.3 kg
Durawrap poles

Stany podle využití

Budoucí využití je jedním ze základních měřítek při rozhodování o koupi. Je rozdíl zda potřebuješ stan pro rodinnou dovolenou v kempu, turistický stan na festival nebo expediční stan pro vysokohorskou expedici. Na následujících řádcích se dočteš o běžných typech stanu podle jejich využití.

Přístřešek

Přístřešky nejsou většinou zařazovány do kategorie stanů, ale mohou být často velmi dobře využity jako příslušenství pro rozšíření samotných stanů o další obytný prostor. Bývá to buď další přídavná místnost, nebo ochrana před sluncem a deštěm při posezení před stanem. Patří sem i takzvané plážové stany.

Tento typ stanů naleznete v kategorii přístřešky.

Turistický/Rekreační stan

Do této kategorie spadají všestranné stany, které využiješ párkrát do roka, většinou v období od jara do podzimu. Tyto stany vynikají velmi jednoduchou manipulací při stavbě, kterou zvládne během pár minut opravdu každý.

 • Příznivá cena
 • Všestranné použití v běžných podmínkách
 • Solidní vlastnosti a výkon stanu
 • Menší komfort
 • Vyšší hmotnost
 • Nevhodné do extrémních podmínek a pro zimní stanování

Stany z této kategorie jsou vhodné na běžné používání do kempu, volné přírody poblíž civilizace, na vodáckou turistiku, či do nižších kopců. 

Tento typ stanů nalezneš v kategorii Outdoor, Outdoor Classic a Outdoor Compact.

Expediční stan

Pokud zabrouzdáš do této kategorie stanu, rozhodně si budeš muset oproti ostatním kategoriím citelně připlatit. Na oplátku ale dostaneš do rukou stan, se kterým se nebudeš muset obávat ani těch nejnáročnějších podmínek, které ti může počasí připravit po celý rok.

Tyto stany se vyznačují vysokou odolností a jednoduchostí použití. Nebudeš mít problém ho postavit ani při orkánu, průtrži, sněhové vánici, či podobně extrémním počasí. Určeny jsou zejména pro vysokohorskou turistiku a vícedenní expedice.

Tento typ stanů nalezneš v kategorii Extreme a Extreme Lite.

 • Vhodné na celoroční stanování i v náročných podmínkách
 • Vysoká odolnost
 • Snadná manipulace při použití i za extrémně nepříznivého počasí.
 • Skvělé vlastnosti a vybavenost
 • Vyšší pořizovací náklady

Přečti si jak expedice Nanga Parbat testovala v Pákistánu naše expediční stany

Rodinný stan

Tyto stany jsou, jak už název napovídá, určeny pro rodiny či party přátel o 4 a více osobách. Jsou specifické pohodlím a dostatečně velkým prostorem pro nocležníky i jejich zavazadla.

Výhodou je nesporně více místa a komfortní obytná výška stanu. Toto vše je ale na úkor daleko vyšší hmotnosti oproti ostatním kategoriím. Proto se využívají zejména pro autoturistiku do kempů, či k vodě. Vozidlo nemá s jejich váhou žádný problém.

Tento typ stanů nalezneš v kategorii Rodinné.

 • Vysoce pohodlné
 • Dostatek prostoru pro nocležníky i zavazadla
 • Komfortní obytná výška stanu
 • Ideální pro dlouhodobé kempování více osob
 • Vysoká hmotnost stanu
 • Nutná přeprava stanu vozidlem

Ultralehký stan

Typy stanů s označení Ultralight získávají v poslední době na popularitě. Pokud je totiž stan součástí tvé výbavy, kterou si po celou dobu neseš se sebou např. při vícedenním přechodu hor, počítá se každý gram „nákladu“.

Základní modely těchto stanů bývají často také  k nalezení v kategoriích turistických, či expedičních stanů, kdy jsou technologicky odlehčeny např. použitím lehčích materiálů, lehkou změnou konstrukce atd., aby ti poskytly 100% jistotu a pohodlí, jako základní modely, ale ušetřili ti při jejich přenosu značnou část námahy.

 • Velmi lehké
 • Menší přepravní rozměry
 • Snadná manipulace při použití
 • Dobré vlastnosti i vybavenost
 • Ideální pro cykloturistiku, treking, motorkáře, cestování s batohem
 • Vyšší pořizovací náklady

Tento typ stanů nalezneš v kategorii Ultralight.

 

 

Na našem blogu se ještě dozvíš:

Zdroj fotografií:  HUSKY

 

 

 

 

 

We care about your privacy

HUSKY CZ, s.r.o. they need your consent to the use of cookies so that they can better customize the website for you and make it easier to use. By clicking the "I agree" button, you agree to save cookies in your browser, thanks to which you can use the website's potential to the fullest. Details can be found on the page "Information about cookies".

Login
to the HUSKY club