Cykloturistika: jak se zabalit na kolo | HUSKY EU

Cykloturistika: jak se zabalit na kolo

Cykloturistika: jak se zabalit na kolo

Ne každý výlet musí být daleký a směřovat za hranice našeho státu. Nech pro jednou auto doma a poohlédni se po kapku jiné variantě přepravy. Zkus třeba šlápnout do pedálů, prospěje ti to ve spoustě směrů. Budeš stále na čerstvém vzduchu a ještě si zlepšíš kondici. Abychom ti přípravu na takový výlet usnadnili, zaměříme se v tomto článku na cykloturistiku a nezbytnosti s ní spojené.

Plánuj a před cestou si ujasni detaily

 • Než nasednete na kolo a vyrazíš vstříc zážitkům, promysli si několik základních bodů, udělej si seznam věcí, vyber si správná zavazadla a hoď kolo do servisu.

Základní otázky

Možná se může zdát, že tohle je přece zcela jasné… Před samotným balení věcí na cyklotrip ti ale pomůže, když si zodpovíš několik základních otázek.

 1. Kam na kole pojedeš?

  Je jasné, že jinak se budeš balit na víkend v kempu a jinak na týden v horách.

 2. V jakém ročním období jedeš?

   Jinak se budeš balit v parném létě a jinak v chladném podzimu.

 3. Jaké tě čeká počasí?

  Mrkni na předpověď! Při balení věcí je zásadní vědět, zda budou podmínky tropické nebo spíš deštivé a chladné.

 4. Na jak dlouho jedeš?

  Je to důležité, protože se budeš rozmýšlet, zda si na kolo přikoupit velkoobjemovou brašnu nebo si vystačíš s turistickým batůžkem.

 5. Budeš mít po cestě nějaké zázemí?

  Budeš si s sebou brát vlastní střechu nad hlavu a věci na spaní? Budeš po cestě využívat kempy a penziony? Zkusíš risk pod širákem? To všechno rozhoduje o tom, co si s sebou zabalit.

Udělej si seznam

Poté, co si uděláš jasno ve výše uvedených otázkách, není na škodu hodit si na papír seznam věcí, které si chceš vzít a bez kterých se neobejdeš.

 • Seznam poslouží pro lepší orientaci v tom, které věci jsou opravdu potřebné a které můžeš oželet.
 • Seznam pomůže ujasnit si, jak velké zavazadlo budeš vlastně potřebovat. 
 • Seznam můžeš vzít s sebou a využívat ho jako kontrolní pomůcku, ať nikde nic nezapomeš.

Výběr zavazadla

Ber v úvahu typ vašeho dopravního prostředku. Ne všechna kola jsou vhodná pro osazení cyklistickými brašnami.

Zamysli se nad svou fyzičkou! Týden v terénu s plně naloženým kolem nemusí být pro tvoje tělo to pravé ořechové.

Servis před cestou

Až se popasuješ se všemi nástrahami plánování i balení a už nic ti nebrání v tom vyrazit na cestu, je tu ještě jedna důležitá věc. Ještě než prvně šlápneš do pedálů, nezapomeň zvlášť před sezonou nebo delší cestou navštívit cykloservis.

 • Kolo je stejně jako auto dopravní prostředek a pořádná prohlídka s případným seřízením mu jen prospěje. Vám to navíc zajistí větší bezpečnost a míň případných starostí během cesty.

Co vzít s sebou na cyklovýlet?

Hlavně na nic nezapomenout. Lehké malé věci a praktické vychytávky zde hrají prim. Pro cykloturistiku je důležitá dobrá sbalitelnost a úspora každého gramu.

Batoh na záda či brašnu na kolo?

Na krátký cyklovýlet ti stačí taštička v rámu kola, či turistický batoh s pouze nejnutnějšími věcmi, které zahrnují především jídlo a pití.

IMG_5543

Na krátký výlet stačí malý batoh na nezbytnosti jako je pití nebo jídlo

 • TIP: Pij! A věnuj této činnosti během cyklistiky dostatečnou pozornost. Stejně jako u jiné pohybové aktivity, se i tady člověk víc potí a tím také vyčerpává. Doporučujeme se proto pravidelně osvěžit, protože hydratovanému tělu se bude fungovat mnohem lépe.

 • Podle délky a náročnosti tratě si můžeš zvolit vhodnou nádobu, do které si pití připravíš:

 • Cyklistické lahve pro kratší výlety
 • Termoláhve se hodí, pokud bude potřeba udržet nápoj déle chladný či teplý
 • Hydrovak se těší čím dál větší popularitě a je pro něj upravena široká škála batohů. Ty jsou obohaceny o kapsu pro hydrovak, která je někdy obohacena i o termo vrstvu, aby vak podle potřeby udržel chlad, či teplo.

Pro delší cestu na kole budeš s sebou potřebovat také hodně věcí, které zaberou více místa. Například stan nebo spacák musíš někam uložit. Mimo batohu nebo brašny na kolo, budeš potřebovat také držáky těchto brašen, které se dají instalovat na přední i zadní kolo.

Nezapomeň, že každé kilo navíc ovlivňuje jízdní vlastnosti kola a pamatuj proto i na dobré vyvážení nákladu, ať v kopcích nemusíš bojovat s těžištěm.

Pokud si chceš z cesty udělat památku a bereš s sebou svoji fotovýbavu, rozhodně zvaž obohacení zavazadel o polstrovanou voděodolnou brašnu. To proto, aby ti místo krásných vzpomínek nezůstaly díky náhle průtrži jen oči pro pláč. 

 • TIP: Dalším pomocníkem pro uspořádání výbavy mohou být různé organizéry a další příslušenství k brašnám

 Jaké vybrat oblečení?

Jak už jsme psali výše, musíš si ujasnit na jak dlouho, kdy a kam pojedeš. Všeobecně ale platí, že oblečení zabere při jakémkoliv druhu turistiky nejvíc místa. Proto je vhodné zvolit si typ oblečení, které je univerzální, lehké a zabere co nejméně prostoru.

Břidličná (42 z 91)

Lehká skladná softshellka je super jako záložní řešení, které můžeš mít vždy s sebou po ruce

 • Pohyb na kole je náročná aktivita a proto je zde důležitý především odvod potu a rychlé schnutí.

 • Pro případ změny počasí k horšímu nezapomeň na vrstvu, která ochrání od větru a deště. Pomůže ti softshell v kombinaci se základní funkční vrstvou.

 • Při velmi chladném počasí můžeš funkční vrstvu nahradit termo, či merino prádlem. Vhodným doplňkem jsou v takovém počasí i termo rukavice.

 • Pokud by tě potkala velká průtrž, můžeš vsadit na lehkou cyklistickou pláštěnku, která se dá velmi dobře složit do kapsy, a ty ji tak můžeš mít rychle po ruce.

Mapa a navigace

Pokud chceš navštívit místa nebo oblasti, které nemáš až tak dobře turisticky zmapované, vyčleň si před cestou nějaký čas pro briefing. Vytyč si místa a zastávky, které rozhodně nechceš minout a také to, jak se k nim dostaneš. To proto, ať vždy najdeš všechny své cíle a potom i bezpečně cestu domů. Následným průvodcem ti může být navigace, či mapa uchovaná v mapníku.

 • TIP: Při pořizování doplňků výbavy by se neměl opomenout ani držák pro telefon, který lze umístit na řídítkách kola. Budeš tak mít mapu stále před sebou.

Nářadí pro případ defektu

Buďte připraveni na vše. Pokud vás na cestě potká neočekávaný defekt, stane se tak podle zákonu schválnosti zrovna v momentě, kdy na jeho řešení budete sami. 

Proto se posychrujte a přibalte si s sebou základní vybavení k opravám, abyste byli schopni defekt sami a bez problémů vyřešit. 

Základem je určitě:

 • rezervní duše
 • pumpička
 • sada na lepení kola
 • montážní páky, bez kterých výměnu duše nezvládnete.

 • TIP: Vyrážíte do prostředí, které je drsnější a je tak potřeba počítat i s možností většího defektu? Jste-li zruční a patříte-li do kategorie kutilů fajnšmekrů, můžete si, pokud vám to místo v zavazadle dovolí, přibalit nýtovačku, rychlospojku na řetěz, kombinační kleště, šroubovák s výměnnými bity a imbusy.

Vybavení pro kemping

 • Tento odstavec se tě týká, pokud bude tvá cesta delší a budeš využívat kempů nebo podobných míst k přespání. Prioritou pro tebe totiž bude mít kde složit hlavu a možnost uvařit si teplé vydatné jídlo.

1C3A0216

Na delší cesty se ti vždycky hodí malý vařič a praktická sada nádobí

Ve tvém vybavení pak nemůže chybět:

 • Stan ideálně z kategorie ultralight.
 • Spací pytel, ideálně z kategorie ultralight, doplněný o termoizolační karimatku, díky které se komfortně vyspíte i na chladné, vlhké a hrbolaté zemi.

 • Cestovní plynový vařič, protože některé kempy stále nedisponují místem na přípravu jídla. K vařiči stačí přikoupit plynovou kartuši, kterou teď najdete v každém lepším supermarketu.
 • Ešus je ideální cestovní nádobí, jelikož budete potřebovat ušetřit každý gram. Vaše jídlo si v něm připravíte, naservírujete a zároveň v něm můžete uschovat příslušenství k vařiči i příbory.

 • TIP: V případě potřeby, můžeš kolo využít jako stojinu pro plachtu, k sestavení přístřešku, pod kterým se můžeš v klidu vyspat, a to i mimo kemp.

Bezpečnostní vybavení každého cyklisty

Chraň se člověče, i pánbůh tě bude. S tímto rčením mě má babička vyprovázela na mnoho mých cest a při cestě na kole to platí obzvlášť.

Nejen internet je plný neveselých příběhů z kategorie cykloturistiky a proto se snaž od podobného osudu ochránit, a nezapomeň na základní bezpečnostní prvky.

Cyklistická přilba

Prioritní výbava každého cyklisty. Nezáleží na tom, zda jsi nadšený hobík nebo profi závodník. Hlava je při jízdě na kole tvým nejvyšším bodem a proto při pádu dopadá z nejvyšší výšky. Nepodceňuj svou bezpečnost a cyklistickou helmu si určitě vezmi.

Rukavice

Ruce je dobré mít chráněny, ať už ti hrozí pouze mozoly od řídítek nebo menší nehoda. Při pádu většinou dáváš ruce reflexivně před sebe a ony pak brzdí tělo při dopadu, i když to samy nejvíce odnesou. Natáhni proto cyklistické rukavice, které ruce ochrání a zamezí nepříjemnostem, které při pádu mohou vzniknout.

Sluneční brýle

Po celou cestu je třeba zrak opatrovat před slunečními paprsky. Pokud občas pojedeš vyšší rychlostí, může očím nepříjemně ublížit ale taky poletující muška nebo malé smítko. V horším případě může právě takové drobné zranění ukončit tvoji cestu. Nošení slunečních brýlí poskytne očím ochranu i příjemný komfort.

DSC00509-24

Sluneční brýle ochrání tvůj zrak před paprsky i drobnými zraněními

Lékárnička

Setkání se silničním lišejem není nic příjemného, o tom by mohl vyprávět každý cyklista. Vezmi si s sebou vybavení pro rychlou dezinfekci případných ranek a jejich následné ošetření.

Zámek 

V dnešní době se bohužel musíš mít na pozoru opravdu před různými nástrahami. Nenechaví lidé nejsou výjimkou. Proto doporučujeme pořídit si opravdu kvalitní zámek či řetěz na kolo.

 • TIP: Kolo uzamykej nejlépe za jeho rám a k pevným předmětům. Přední a zadní kolo se dá totiž velmi rychle odmontovat a může to být to jediné, co ti na místě, kde na tebe kolo čekalo, zbyde.

Zvonek

Zdá se to jako banální věc, ale zvonek ti může pomoci od nepříjemných kolizí a různých nedorozumění.

Osvětlení a odrazky 

Pokud ti hrozí, že se výlet protáhne do večerních hodin, nezapomeň kolo osadit odrazkami a předním i zadním osvětlením. Za prvé je to povinné ze zákona. A za druhé, pokud jsi pro ostatní dobře vidět a i ty na cestu dobře vidíš, jsi víc v bezpečí a pravděpodobnost kolize je daleko menší.

 

Na našem blogu se ještě dozvíš:

 

Zdroj fotografií:  HUSKY

 

We care about your privacy

HUSKY CZ, s.r.o. they need your consent to the use of cookies so that they can better customize the website for you and make it easier to use. By clicking the "I agree" button, you agree to save cookies in your browser, thanks to which you can use the website's potential to the fullest. Details can be found on the page "Information about cookies".

Login
to the HUSKY club